Main menu:

Zaujímavosti obce

Kostol mena Panny Márie

Rímsko-katolícky kostol bol postavený v rokoch 1812 – 1817. Cez druhú svetovú vojnu bola leteckou mínou poškodená predná časť kostola, ktorá bola opravená do roku 1954. Táto oprava prispela k tomu, že sa kostol zväčšil o časť, v ktorom sa nachádza hlavný oltár a obetný stôl. Druhá väčšia rekonštrukcia sa dokončila v roku 2003, keď 26. októbra kostol slávnostne posvätil Mons. Eduard Kojnok.

 

 

Kaplnka v časti Sliacka Poľana

Kaplnka sa nachádza v časti obce Sliacka Poľana. Raz v roku sa v nej slúži svätá omša pri príležitosti nanebovstúpenia panny Márie.

 

 

 

 

Zvonica v časti Blýskavica

O zvonici v časti Blýskavica nemáme žiadne záznamy. Zaujimavosťou na nej je to, že je postavená iba z opracovaného kameňa bez použitia žiadneho pojiva.

 

 

 

Jozef František Kunik

Jozef František Kunik bol spisovateľ, ktorý sa narodil 10. februára 1911 v Starej Hute. Po vyštudovaní meštianskej školy sa vyučil za typografa vo Zvolenskej tlačiarni, kde začal pracovať ako sadzač a neskôr ako korektor a správca. Jeho prvými dielami boli humoristické rozprávky a v 40. rokoch sa venoval tvorbe pre deti a mládež. Zomrel 1. októbra 1974. Pochovaný je v Starej Hute.